Kevätkokous ja tutustuminen John Nurmisen Säätiön kokoelmiin 28.5.
 
Kokoonnumme John Nurmisen Säätiön tiloissa Helsingin Pasilassa tiistaina 28.5.klo 17.00. Ohjelma alkaa yhdistyksen kevätkokouksella ja jatkuu FT Aaro Saharin esitelmällä Laivasto-ohjelmasta sotakorvauksiin: Laivanrakennusteollisuus Suomessa 1918−1952.
 
Sen jälkeen tutustumme John Nurmisen Säätiön kokoelmiin ja uusimpiin hankintoihin kokoelma-asiantuntija Lauri Kairan opastuksella. Säätiön toiminnan pohjana ovat perheyritys John Nurminen Oy:hyn ja sittemmin John Nurmisen Säätiöön vuosikymmenten aikana kerätyt meritaide-,antiikkikartta- ja meriantiikkikokoelmat. Säätiön kirjoja voi ostaa 20 % alennuksella.
 
Ilmoittautumiset 20.5. mennessä Kirsi Keravuorelle osoitteeseen: pj@smhy.fi
 
Nurmisen säätiön osoite on Pasilankatu 2 (Huolintatalo). Sinne pääsee Helsingin keskustassa raitiovaunulla 2. Junalla tuleville on lyhyt kävelymatka Pasilan asemalta.
 
Retkelle voivat ilmoittautua myös muut kuin yhdistyksen jäsenet. Tervetuloa tutustumaan toimintaamme!